Books & movies + Mamy czas Recenzje książek

W PARYŻU DZIECI NIE GRYMASZĄ

DSC_0009_2

Obracając się w świecie rodziców lub przyszłych rodziców, obserwowałam różne sposoby wykonywania i postrzegania swoich rodzicielskich obowiązków. Często widać było także ich efekty w odpowiednim lub nieodpowiednim zachowaniu dziecka.

Przyglądając się temu, cały czas towarzyszyła myśl jaką matką będę ja? Jakim ojcem będzie mój mąż? Czy istnieje model wychowania, który gwarantuje sukces?

Idąc tym tokiem, należałoby zbadać temat i poznać poglądy mądrzejszych od nas. Poradniki dla przyszłych rodziców – temat rzeka.

Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa lektura. „W Paryżu dzieci nie grymaszą” autorstwa Pameli Druckerman, to wyznania amerykańskiej matki mieszkającej w Paryżu. Książka w przeciwieństwie do większości, w kategorii poradników, pokazuje spojrzenie z innej perspektywy. Zestawia model postępowania, styl życia, problemy oraz stereotypy amerykańskich i francuskich matek. Sama narodowość nie ma aż takiego znaczenia, jak sposób postrzegania świata. Autorka bazuje na swoich doświadczeniach, a także wielokrotnie cytuje oraz odwołuje się do badań prowadzonych we w Francji oraz w USA.

Podejmuje próbę odpowiedzi na takie pytania jak: Dlaczego francuskie niemowlaki w wieku dwóch miesięcy przesypiają całą noc? Czy żłobek jest dobrą formą day care? Co tak naprawdę znaczy francuskie cadre? Co sprawia, że francuskie matki odczuwają większą satysfakcje z macierzyństwa? Dlaczego w Paryżu dzieci nie grymaszą?

Poza tematyką wychowania, podejmuje także problem postrzegania kobiety jako matki, jej kobiecości, pracy oraz zmiany stylu życia. Polemizuje z poglądem matki „idealnej”, rezygnującej z siebie i poświęcającej się wychowaniu dzieci w 100%.

Książka porządkuje zebraną dotąd wiedzę i doświadczenie. Zabawna, pisana lekkim językiem historia, obowiązkowa w biblioteczce przyszłej mamy. Idealna na prezent!