Mamy czas Parenting

O OCZEKIWANIU

blue baby clothes on the clothesline

Oczekiwanie jest gdzieś zakorzenione w naturę każdego człowieka. Daje nam siłę do działania w imię wyznaczonych celów. U podstaw do działania mogą leżeć rożne motywacje, bo przecież każdego motywuje coś innego. I tak zawsze na coś czekamy. Na wiosnę, na truskawki, na lepszą pracę, na dom, na nowy film, książkę, na miłość, na wakacje, na dziecko. Z tej całej listy, która z pewnością może się nie kończyć, wyróżnia się jedno, szczególne. Dziewięciomiesięczny czas oczekiwania na nowy życie.

Tym krótkim wstępem chciałabym zapoczątkować cykl wpisów, które będą dotyczyły macierzyństwa, ciąży wraz z jej instrukcją obsługi, dzieci, kwestii zdrowotnych, wychowawczych, doradczych czyli wszystkiego co może pomóc przetrwać 9 miesięcy. Relacjonować będę na bieżąco.

GOTOWA CZY TEŻ NIE, JESTEŚ W CIĄŻY!

Decyzja o sprowadzeniu dziecka na świat to jedna z ważniejszych decyzji w życiu kobiety. Z pewnością jeszcze nie wiesz „z czym to się je” ale spokojnie nie jesteś w tym sama. Przecież kobiety od pokoleń rodzą dzieci, a w Twojej rodzinie na pewno znajduje się przynajmniej jedna, która ma to już za sobą. Może się zdarzyć, że poród napawa cię strachem. Nie ma się co bać! Ponoć kobieta musi to przetrwać, a później wszystko zapomina. Tak czy owak tkwimy w tym razem.

POTWIERDZENIE OCZEKIWAŃ

W pierwszym monecie kobieta może nie zdawać sobie sprawy, że jest w ciąży. Bywają różne sygnały, czasem sprzeczne, które informują ciało o zachodzących w nim zmianach. Zanim wykonasz jakiekolwiek kroki w kierunku zbadania i potwierdzenia poczęcia, porozmawiaj z tatą dziecka. Nic lepiej nie uspokaja niż pewność i oparcie w drugiej osobie.

DIAGNOZA

Trzy kroki, które stawiamy w pierwszych tygodniach.

  1. Domowy test. I tu ostrzeżenie. Warto wykonać ale wynik nie zawsze może być 100%.
  2. Bardziej skuteczną metodą jest badanie krwi na zawartość hormonu hCG. Takie badanie można bez problemu wykonać prywatnie. Kosztuje niewiele około 20 zł, a jeszcze tego samego dnia sprawdzisz wskaźnik wzrostu hormonu. Jeśli badanie powtórzysz po tygodniu będziesz mieć 100 % pewność.
  3. Z badaniami warto wybrać się do lekarza by potwierdzić nasze „podejrzenia”. Z pewnością zaleci jeszcze szereg innych. Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowana kto ma prowadzić twoją ciąże, spokojnie po pierwszej wizycie zawsze można zmienić lekarza.

ROZESŁANIE DOBRYCH WIEŚCI W ŚWIAT

Wiadomo, dobre wieści szybko się rozchodzą. O sposobie w jaki chcesz poinformować najbliższych warto pomyśleć wcześniej i dokładnie zaplanować. Można wręczyć zdjęcie z pierwszego USG, malutkiego bucika lub inną część dziecięcej garderoby lub też rozesłać wiadomość MMS ze zdjęciem. Jedno jest pewne, jakiej formy nie wybierze przyszła mama, zawsze towarzyszyć jej będzie entuzjazm i szczęście. Od tego momentu masz szczególne względy. Pamiętaj, aby z nich umiejętnie korzystać.